SZTUCZNA INTELIGENCJA W BRANŻY KURIERSKIEJ

Zespół Pointpack aktywnie pracuje nad sztuczną inteligencją, której celem jest usprawnienie procesu dostawy paczek do końcowych odbiorców. Długofalowo chcemy, aby role się odwróciły: to paczka „dostosuje się” do preferencji i potrzeb klienta.

Analitycy naszego zespołu wnikliwie obserwują rynek branży kurierskiej, a w szczególności charakterystyki dotyczące wolumenu przesyłek. Dzięki temu z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, kiedy dokładnie paczki przekazują kurierzy, a kiedy odbierają je klienci. W naszych obliczeniach bierzemy również pod uwagę różnorodne sytuacje wynikające ze zdarzeń losowych związanych z pogodą czy zakorkowaniem miasta, jak również ze zmiennymi zachowaniami klientów, które związane są z indywidualną sytuacją życiową. Kiedy poznamy przyzwyczajenia klientów, możemy próbować stopniowo zautomatyzować proces dostarczania przesyłek, aby zwiększyć wydajność branży kurierskiej oraz obniżyć koszty związane z początkowym i końcowym etapem procesu logistycznego. Aby zobrazować, w jaki sposób sztuczna inteligencja, nad którą pracujemy, może wesprzeć rynek e-commerce, poznajmy historię Ani:

„Zwykle w piątkowe popołudnia Ania chętnie robi zakupy i poświęca się swoim przyjemnościom. Ania jest miłośniczką płyt winylowych i kiedy w internetowym sklepie zobaczyła płytę swojego ulubionego wykonawcy, od razu ją zamówiła do pobliskiego punktu odbioru. Paczka została dostarczona na wskazany adres punktu w poniedziałek około godz. 14. Ania z niecierpliwością czekała na moment, w którym odbierze przesyłkę i włączy w domu ulubioną muzykę. Wracając jednak z pracy miała pecha – niespodziewane oberwanie chmury i gwałtowny wiatr spowodował, że wróciła szybko do domu”.

Takich osób jak Ania, na które czekają przesyłki w punkcie odbioru, jest tysiące. Zdarzenie, które spotkało Anię i innych odbiorców w tym dniu, było zdarzeniem losowym. Nikt nie spodziewał się oberwania chmury, ale możemy spodziewać się „zapchania” punktów odbioru przez nadmiar paczek, które nie zostały w tym dniu odebrane. Konsekwencja jest taka – przychodzi wtorek i kurierzy wiozą kolejne kilkadziesiąt tysięcy przesyłek, dla których brakuje już miejsca. Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja, dzięki której można przekierować paczkę do innego punktu odbioru, w którym jest wystarczająco dużo miejsca, a które znajduje się na tyle blisko miejsca zamieszkania klienta, aby ta zmiana była jak najmniej odczuwalna i zapewniła komfort odbioru. W tym wypadku sztuczna inteligencja w branży logistycznej po raz pierwszy może odpowiedzieć na nowe zjawiska, które pojawiają się na rynku lokalnym, regionalnym. Dziś możemy spotkać prognozy liniowe czy obliczenia matematyczne szerzej są to metody naiwne, jednakże nie zawierają one ważnego składnika związanego z zachowaniem czy preferencjami klientów.

Dzięki wykorzystaniu wszystkich komponentów, a nie tylko pojedynczych składników, możemy przeprowadzić trafniejsze prognozy, które będą służyły wszystkim podmiotom w procesie logistyki miejskiej.

Więcej informacji na temat wykorzystania AI oraz projektu, nad którym pracujemy, znajdziesz TUTAJ