Bezpieczne przesyłki kurierskie w czasach koronawirusa

Zakupy przez internet już dawno stały się wygodną alternatywą dla społeczeństwa. Z kolei pojawienie się punktów nadawczo-odbiorczych zaowocowało jeszcze większą oszczędnością czasu i energii. W jednym miejscu możemy odebrać przesyłkę zamówioną online, jak i zrobić niezbędne zakupy spożywcze.

Szczególną rolę punktów nadawczo-odbiorczych możemy zaobserwować w czasie wszechobecnej pandemii. Dzięki zakupom online minimalizujemy ryzyko rozpowszechniania się koronawirusa COVID-19.
Poprzez zamawianie online do punktów handlowych zyskują nie tylko kurierzy, ale także klienci i sprzedawcy!

DLA KURIERÓW:

  • ograniczone ryzyko związane z długim czasem pracy i szukaniem mieszkania, a więc przemieszczaniem się w miejscach publicznych
  • ograniczone ryzyko związane z zamawianiem „za pobraniem”, podczas którego klienci płacą gotówką, a wirus łatwiej się rozprzestrzenia

DLA KLIENTÓW:

  • możliwość odebrania przesyłki online i zrobienia zakupów w jednym miejscu (minimalizowanie ryzyka związanego z przemieszczaniem się)
  • możliwość odbioru przesyłki bez podawania kodu odbioru (można przekazać kod kasjerowi ustnie)
  • możliwość odbioru przesyłki bez pobrania (mniejsze ryzyko zarażenia poprzez gotówkę)

DLA SPRZEDAWCÓW:

  • zachowanie płynności sprzedaży towarów i usług w tym kurierskich i finansowych buduje zaufanie i spokój klientów
  • Należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, dlatego w najbliższym czasie wszyscy powinniśmy unikać zatłoczonych miejsc i stosować się do rządowych zaleceń. Minister Cyfryzacji apeluje, aby zamawiać zakupy online zobacz tutaj

WAŻNE:

Pamiętaj, że w punkcie odbioru możesz zapłacić kwotę pobrania za pomocą karty. Unikamy w ten sposób przekazywania gotówki kurierom i pracownikom sklepów spożywczych.

Pamiętaj, że dopuszczamy uproszczony sposób odbioru przesyłki - zamiast wprowadzać kod odbioru, można go powiedzieć kasjerowi, aby ten wprowadził samodzielnie na kasie. 

Sklepy spożywcze i firmy kurierskie, szczególnie w tak wrażliwym czasie jak pandemia, stanowią instytucje zaufania publicznego. Utrzymanie sprzedaży i usług kurierskich pozwala dostarczyć produkty niezbędne dla osób na specjalnej diecie czy części zamiennych potrzebnych do utrzymania zakładów technicznych, dostarczających np. prąd czy zaopatrujących w środki ochrony służbę zdrowia.

Dzięki ich pracy możemy być spokojni, że zaopatrzymy się we wszelkie potrzebne produkty, minimalizując konieczność podróży i przebywania w zatłoczonych miejscach publicznych.

Polityka profilaktyki w branży kurierskiej i spożywczej

Na chwilę obecną, wg WHO nie ma dowodów na to, że możliwe jest zakażenie koronawirusem poprzez kontakt z przedmiotami lub paczkami (źródło: WHO, Robert Koch Institut). 

Nie mniej zachowajmy ostrożność, umyjmy ręce po odbiorze i otwarciu przesyłki tak samo jako po każdej wizycie w sklepie spożywczym czy po wizycie kuriera dla dodatkowego bezpieczeństwa 

Firmy kurierskie i sklepy spożywcze przestrzegają w pełni dyspozycje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia i GIS dot. profilaktyki minimalizującej ryzyko zakażenia i rozpowszechnienia się koronawirusa. W przypadku pojawienia się nowych zaleceń będą one wdrażane w trybie pilnym.

Oznacza to, że pracownicy w branżach e-handlu, firm kurierskich i sklepów spożywczych, podobnie jak każda inna osoba w każdej innej branży, powinni używać rękawiczek i środków dezynfekujących.   

Pamiętajmy, że przesyłka jest jak każdy inny produkt w sklepie. Używajmy rękawiczki, nie dotykajmy twarzy i często myjmy ręce. Zachowajmy odstęp 1,5 metra między sobą. Stosujmy środki do dezynfekcji powierzchni stykowych.

Podobnie jak medycy, pracownicy sklepów spożywczych i kurierzy to również bohaterzy! Dbajmy o swoje i ich zdrowie!